Chochla do zupy – dlaczego zdecydować się na inne tworzywo niż drewno

Choć to używane jest od wieków, w praktyce okazuje się, że nie zawsze jest idealnym materiałem. O czym mowa? Oczywiście o drewnie, które choć posiada wiele zalet, ma również swoje wady. To właśnie one spowodowały, że konstruktorzy przyborów kuchennych zaczęli szukać innych rozwiązań, które spowodują, że te będą nie tylko bezpieczne w użytkowaniu, ale również trwałe.

Dlaczego nie drewno?

Choć od lat było używane przez nasz babki i prababki, obecnie drewno coraz mniej wykorzystywane jest w kuchni. Owszem, nadal jest obecne, jednak gospodynie domowe bardzo często wybierają inne rozwiązania, które są o wiele lepsze, aniżeli drewno. Dlaczego rezygnują z przyborów wykonanych z tego surowca? Przeczytacie poniżej.

Nie da się ukryć, że przyrządy kuchenne produkowane są z surowego drewna, które nie jest niczym impregnowane. Nic w tym dziwnego – mają kontakt z żywnością, więc zabezpieczenie ich chemikaliami byłoby niebezpieczne.

Patrząc z drugiej strony, jeśli drewno nie jest niczym zabezpieczone, trzeba o nie odpowiednio dbać. W przeciwnym wypadku użytkownikowi grozi nie tylko szybkie zniszczenie przyrządów kuchennych, ale osadzenie się na nich niebezpiecznych bakterii, które mogą być przyczyną utraty zdrowia. Dlatego warto po każdym użyciu myć i wycierać je do sucha. Co więcej, drewno ma skłonność do przejmowania zapachów potraw, które gotujemy, jak również nasiąkania tłuszczem. Oznacza to, że po pierwszym gotowaniu z użyciem drewnianych przyrządów może okazać się, że te nie będą już przydatne przy kolejnym. Jak zatem widać, jeśli chcemy w kuchni posiadać drewniane chochle, łopatki czy łyżki, warto wybierać te, które wykonane zostały z bardziej szlachetnego drewna, jak buk czy dąb.