Higiena w kuchni

Zasady utrzymania czystości w kuchni są absolutnie konieczne. Pozwolą one zapobiegać chorobą, a więc mają bezpośredni związek ze zdrowiem i życiem ludzkim. Ponieważ w kuchni mamy kontakt z żywnością, wskazane jest mycie rąk przed posiłkiem.

Przygotowujemy je także czystymi rękoma. Mydło kuchenne powinno być na wyposażeniu każdej kuchni. Miejscem szczególnie narażonym na skupisko bakterii jest blat roboczy, deska do krojenia lub zlew. Blat roboczy powinien być każdego dnia czyszczony po skończonej pracy. Nie należy pozostawiać na nim resztek żywnościowych. Może być to przyczyną pojawianie się insektów, czy mrówek. Takich uporczywych intruzów, gdy zagoszczą się w domu, ciężko się pozbyć. Drewniana deska jest także miejscem, w którym łatwo namnażają się bakterie. Po każdym krojeniu na nich surowego mięsa, należy ją dokładnie zdezynfekować. Zlew jest kolejnym miejscem, w którym higiena jest szczególnie wskazana.

Należy dezynfekować go oraz udrażniać rury, w których mogą znajdować się resztki pokarmowe. Niedokładnie umyte powierzchnie, na których znajduje się pokarm mogą stać się miejscem rozwoju pleśni, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Takich produktów nie można już spożywać, nawet jeżeli usunie się skażoną pleśnią powierzchnię. Pleśń wniknęła bowiem znacznie głębiej, chociaż nie widać jej gołym okiem.

W czystości należy utrzymywać także sprzęt kuchenny. Tam także może dochodzić do gromadzenia się kurzu, brudu i resztek jedzenia. Regularnie należy czyścić ekspres, filtry do kawy czy czajnik.