Jak sprawić, aby deska drewniana do krojenia służyła długo i dobrze?

To podstawowy sposób konserwowania deski do krojenia. Nigdy nie należy tego robić olejem spożywczym, ponieważ jak każdy tłuszcz jełczeje. Dobre naoliwienie słojów sprawi, że ich powierzchnia będzie pęczniała, dzięki temu dojdzie do ich zamknięcia.

Pamiętaj o olejowaniu

W ten sposób nie zostaną wpuszczone do włókien drewna żadne zanieczyszczenia czy też bakterie. Ponadto olej zabezpiecza deski drewniane do krojenia przed pochłanianiem zapachów. Do nałożenia specjalnego oleju można wykorzystać pędzelek, tetrową szmatkę lub gąbkę. Nadmiar należy dokładnie wytrzeć przy pomocy papierowego ręcznika.

Kiedy należy położyć warstwę ochronną na drewnianą deskę?

Zawsze przed pierwszym użyciem deski drewniane należy odpowiednio naoliwić. Proces ten powinno powtarzać się systematycznie raz na 4-6 tygodni. Podstawę do krojenia nie należy myć wodą! To ona sprawia, że powierzchnia deski wysycha i dochodzi do jej rozwarstwienia. Ponadto może sprawić, że brzegi zaczną czernieć w nieestetyczny sposób.

Codzienna pielęgnacja drewnianych przyborów kuchennych

Jeśli używamy deski drewniane do krojenia jedynie suchych produktów, to ich pozostałości wystarczy strzepnąć dłonią. W przypadku cięcia mięsa czy warzyw należy mieć zawsze pod ręką wodą rozcieńczoną pół na pół z octem. Deski drewniane należy spryskać taką mieszanką, a następnie wytrzeć ręcznikiem papierowym. W razie potrzeby można ją delikatnie opłukać. Nigdy nie należy myć deski do krojenia z drewna w zmywarce.