Kawa – napój, który łączy ludzi

Picie kawy jest zwyczajem powszechnym. Nieobce jest zjawisko od rozpoczynania dnia w pracy od spożycia filiżanki Lubiana kawy. Kawa jest napojem, który towarzyszy ludziom w ciągu różnych sytuacji i wydarzeń. W miejscu pracy roztaczający się aromat kawy jest powszechnie znany. Jest utożsamiany z przerwą w trakcie obowiązków.

Ponieważ kawa zawiera kofeinę jest napojem, który ma właściwości pobudzające. Dlatego jest spożywana w chwilach spadku energetycznego organizmu, aby pozyskać wigor, który pozwoli funkcjonować na pożądanym poziomie. Stąd ten zwyczaj by pić kawę po przebudzeniu. Zazwyczaj po odbytym śnie mamy najbardziej chłonny umysł i największy zapał, ale poprawa witalności życiowych o poranku jest przypisywana właśnie kawie. Dźwięk ekspresu do kawy jest dla wielu swoistym budzikiem, który wyznacza dalszy rytm dnia. Kawa ma nie tylko walory smakowe, ale też i aromatyczne.

Jej woń jest charakterystyczna i nie sposób pomylić ją z żadną inną. Mimo różnić między poszczególnymi gatunkami kawy, istota aromatu kawy jest zachowana. Kawa ziarnista wydziela aromat już podczas mielenia. Czuć go nawet po otworzeniu puszki z kawą czy po odkręceniu słoika. Najbardziej jednak uwodzi nozdrza zaraz po zaparzeniu. Spożywanie kawy łączy się także z interakcjami między ludźmi. Kawa jest symbolem spotkań towarzyskich, rozmów we dwoje, spotkań biznesowych. Pozwala na rozluźnienie kontaktów, spajanie relacji i otwartość w dialogu. Wspólne wypicie kawy jest symbolem pokojowych stosunków, które łączą ludzi, a nie dzielą.