Szklanka czy filiżanka – w czym powinno się pić kawę?

Kawa występuje w różnorodnych odsłonach. W zależności o tego jaką kawę chcemy podać, należy przygotować odpowiednie naczynie. Inna będzie filiżanka do espresso, inna do latte macchiato i jeszcze inna do cappuccino. Aby nie popełnić kawy warto zapoznać się z rodzajem filiżanek lub szklanek do serwowania poszczególnych jej odmian. Można to zaobserwować w kawiarni – w jakim naczyniu otrzymujemy zamówioną kawę. Kawa kojarzy się raczej z filiżanką. Ale czy można ją podać również w szklance?

W domu najczęściej wypijamy kawę z kubka. Dla gości serwujemy ją we filiżankach. A kiedy zatem pijemy w szklankach? I tu właśnie należy wspomnieć, iż napój kawowy latte macchiato podaje się w wysokich szklankach z uchem. Dokładnie widać proporcje kawy i mleka w tym charakterystycznym napoju. Ponadto w szklankach podajemy też mrożoną kawę. We filiżance ten napój wyglądałby trochę dziwnie chociażby dlatego, że zazwyczaj wypijamy go przez słomkę.

Napój irish coffee również lepiej komponuje się ze szklanką niż filiżanką. Jest to irlandzka kawa podawana z whisky, brązowym cukrem i bitą śmietaną. Ta harmonijna mieszanka daje naprawdę niezwykłe doznania smakowe. Są te szklanki do kawy bez ucha. Są one specjalnie skonstruowane w sposób, aby nie poparzyć dłonie osobie pijącej kawę. Mają po prostu podwójne ścianki. Szklanki lepiej się nadają do podawania napojów kawowych ze spienionym mlekiem i jeszcze innymi produktami, bo widać ich atrakcyjną zawartość. Czarna kawa na pewno będzie lepiej się komponowała z filiżanką.