Tort – wypiek na wyjątkowe uroczystości

Torty są wypiekami deserowymi, które według polskiej tradycji są podawane na uroczyste okazje. Najczęściej tory pojawiają się na urodzinowych stołach. Jest to ciasto, które może składać się z kliku warstw przekładanych kremem o różnym smaku. Na wierzchu można zastosować różnorodne dekoracje. Należą do nich polewy czekoladowe lub o innych smakach. Można także ozdabiać wierzch owocami. To mniej kaloryczna wersja wypieku, która trafi w gusta osobom liczącym kalorie.

Torty dla dzieci mogą być szczególnie barwne i różnorodne. Stanowią niezwykłe dzieło sztuki kulinarnej. Mogą być oblane kolorową masą cukrową wraz z ciekawymi figurkami lub opłatkami. Co najważniejsze, wszystkie elementy tortów są jadalne. Figurki czy barwne opłatki mogą przedstawiać bohaterów z bajek lub przedstawiać zainteresowania dziecka. Cena torów w cukierni najczęściej uzależniona jest według jego wagi. Masa ozdobna może być ciężka, dlatego niektóre torty to spory wydatek. Można jednak wykonać tort samodzielnie. Elementy dekoracyjne też można wykonać, jednak wymaga to zdolności manualnych. Łatwiejszym sposobem jest zakupienie gotowych dekoracji. Wówczas cena tortów znacznie spada.

W warunkach domowych spody tortów wypiekamy w piekarniku. Warstwy tortu przekładamy kremem według uznania. Wierzch ozdabiamy elementami dekoracyjnymi i odkładamy tort do lodówki. Najlepiej więc tort wypiekać dzień przed uroczystością. Tort doskonale się komponuje ze smakiem kawy. Dlatego elegancki serwis kawowy, jak filiżanki Lubiana uświetnią uroczystość. W blasku świeczek umieszczonych na torcie mogą się spełnić najskrytsze marzenia.