Wegański jadłospis

Weganie poszli w swojej ideologii o krok dalej niż wegetarianie. Ich celem jest eliminacja z menu nie tylko mięsa zwierzęcego, ale także wszystkich produktów pochodzących od zwierząt. Najprościej można ująć, iż weganie nie jedzą niczego, co żyje oraz niczego co od żywego stworzenia pochodzi.

Swój jadłospis opierają wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Weganizm zakłada też wykluczenie ze swojego życia produktów, które do swojego powstania wykorzystały zwierzęta. Nie noszą futer, ani innych akcesoriów, które pozyskano kosztem zwierząt. Nie stosują też kosmetyków, ani leków testowanych na zwierzętach. Weganie w myśl swoich zasad będą stronić od jajek, mleka, nawet miodu. Filiżanki Lubiana z kawą nie będą więc zabielane.

Weganie piją czarną kawę lub herbatę. Weganizm neguje także wszelkie formy rozrywek jakie odbywają się kosztem zwierząt. Nie popierają więc działalności cyrku. Weganizm staje się stylem życia, filozofią. Trzeba wierzyć w wegańskie wartości, aby móc wprowadzać je w swoje życie. Trzeba także mieć wiedzę na temat tego jakie produkty zastępują wartości odżywcze, które są zawarte w mięsie i produktach odzwierzęcych. Nie można nagle przestać jeść mięsa bez fundamentów wiedzy na temat formułowania nowego jadłospisu. Weganizm wynika z przekonań troski o zwierzęta oraz zdrowotnych. Weganie wierzą, że ich dieta jest lepsza dla organizmu i dzięki niej osiągną zdrowie. Lekarze są zgodni, co do tego, iż właściwie prowadzona dieta wegańska nie szkodzi organizmowi.