Obróbka drewna bambusowego
Uprawa bambusa a zapotrzebowanie
Rodzina drewna bambusowego obejmuje 120 gatunków. Rosną one w mocno nasłonecznionym klimacie i wilgotnych lasach monsunowych. Grunt pod nimi powinien być bogaty w wodę. Rosnące zapotrzebowanie na produkty, jak np. deski bambusowe do krojenia i inne akcesoria kuchenne z tego gatunku drewna nie wpływają znacząco na wyczerpywanie się źródła. Wszystko za sprawą szybkiej zdolności odrastania bambusów. Niekiedy pojedyncze drzewa osiągają nawet dwadzieścia metrów wysokości.
Bambus z legalnego źródła
Pochodzenie produktów z bambusa powinno być opatrzone certyfikatami legalności uprawy. Drewno zbiera się co 3 do 5 lat, ponieważ tyle trwa jego życie. Za sprawą szybkiego wzrostu uprawa bambusa nie wyrządza krzywdy otoczeniu. Wydajność tego materiału jest coraz chętniej wykorzystywana w innych branżach. Ponadto bambus jest w stanie w swoim otoczeniu pochłaniać o 35% więcej dwutlenku węgla niż inne gatunki drzew. Ekolodzy uważają, że włókna bambusowe są sojusznikiem w walce z globalnym ociepleniem.
Czy bambus to drewno?
Popularność drewna bambusowego sprawiła, że coraz częściej dochodzi do dyskusji na temat tego, czy to trawa czy jednak drzewo. W zasadzie to roślina drewniejąca o wąskich łodygach. Jednak w 2010 roku Instytut Technologii Drewna dokonał ekspertyz, w których zakwalifikował bambus jako gatunek drewna. Jego właściwości znacznie przewyższają inne tworzywa roślinne. Jednak deski bambusowe zdecydowanie z tyłu pozostawiają tego typu akcesoria kuchenne stworzone z innych materiałów.