Codzienny nawyk – kawa jako śniadanie

Spożywanie kawy o poranku jest nawykiem wielu ludzi na całym świecie. Czy jest to jednak zdrowe przyzwyczajenie? Śniadanie, w opinii dietetyków i lekarzy innych specjalizacji, jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Dlatego musi być skomponowane w odpowiedni sposób. Nie należy go pomijać, ani zastępować filiżanką kawy.

Śniadanie musi dawać siłę na cały dzień. Błędem jest uznawania, że głównym posiłkiem jest obiad i należy go zjeść jak najwięcej. Jest to po prostu centralny posiłek lecz nie główny. Posiłki rozkładamy równomiernie i jemy w niewielkich porcjach, aby nie dopuszczać do uczucia głodu. Spożywanie śniadania ma wpływ na zdrowie. Pozwala unikać wielu chorób oraz zapobiega zaburzeniom układu pokarmowego. Aby wprowadzić śniadanie jako najważniejszy posiłek do swojego jadłospisu, trzeba przede wszystkim zmienić swoje myślenie na ten temat.

Nie należy dopuszczać się do wilczego głodu lub ciągle podjadać. Przy podjadaniu nie jesteśmy w stanie stwierdzić co i w jakich ilościach tak naprawdę zjedliśmy. Wydaje się, że nie zjedliśmy dużo, a tymczasem można się pomylić. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych powoduje zmiany w naszej świadomości prowadzące do zdrowego stylu życia. Śniadanie nie powinno się więc ograniczać do filiżanki kawy, lecz do pożywnego posiłku. Dzbanek do parzenia kawy ma być tylko dodatkiem do śniadania a nie jego głównym i jedynym składnikiem. Dobrze jest by takie zmiany wprowadzić we własnej świadomości ale tez najbliższych członków naszej rodziny.