Czym są fusy od kawy? Ich nietypowe zastosowania
Mianem fusów kawy nazywamy pozostałość, którą otrzymujemy w przypadku zalania zmielonej kawy wrzątkiem. Jest to też osad, który zachowują filtry do kawy w ekspresach. Fusy usuwamy, zarówno z ekspresu, jak i z filiżanki i nie spożywamy ich. To właśnie one czasami mogą dostać się w nasze uzębienie sprawiając nieestetyczne wrażenie. Okazuje się, ze niepotrzebnie wyrzuca się fusy, które mają bardzo ciekawe właściwości. Mogą służyć jako substancja udrożniająca.
Wystarczy wysypać je do zlewu kuchennego i zalać wrzątkiem. Przeczyszczamy w ten sposób rurę odpływową. Ponadto mogą się nadać do czyszczenia zabrudzonych powierzchni, jak np. rusztu czy garnka. Fusy znalazły też zastosowanie jako maseczka na twarz. Ich działanie jest podobno nie tylko odprężające, ale też oczyszczające skórę. Fusy są też neutralizatorem nieprzyjemnych zapachów. Gdy się je porządnie wysuszy, aby nie pokryły się pleśnią można je umieścić w miseczce i ustawić w miejscu utrzymywania się nieprzyjemnego zapachu. Znajduje się tez zastosowanie fusów jako nawozu do roślin. Zaletą fusów jest przede wszystkim fakt, iż jest to produkt w pełni naturalny, pochodzenia roślinnego.
Ponadto nie wymaga dodatkowych nakładów ekonomicznym, gdyż jest odpadem spożywczym. Być może okaże się, że niepotrzebnie wyrzuca się czasem produkty, które mogą mieć swoje drugie życie jako przydatny materiał w gospodarstwie domowym. Uczy to w pewien sposób przedsiębiorczości, gospodarności i działań ekologicznych.