Kawa a stan zdrowia. Dla kogo filiżanka z czajniczkiem kawy nie może być atrybutem?
Kawa jest chętnie wypijanym napojem. Jednakże zdarzają się sytuacje, gdy trzeba z niej zrezygnować. Taką najczęściej jest choroba. Wówczas trzeba odstawić kawę na bok i nauczyć się żyć bez niej. Decyzję o tym czy kawa jest wskazana czy tez nie podejmuje lekarz prowadzący pacjenta. Z nim należy konsultować wszelkie kwestie zdrowotne oraz ustalenia co do jadłospisu.
Niektórzy nie powinni wcale pić kawy, innym nie jest zalecana. Ta druga grupa powinna się wystrzegać, aby nie odczuwać przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Będą to osoby, które cierpiąca nadkwasotę lub refluks.
Kawa z uwagi na zawartość kofeiny nie jest wskazana dla kobiet w ciąży. Należy pamiętać, że łożysko jest swoistym łącznikiem matki z płodem i poprzez nie dostają się wszystkie treści pokarmowe. Dotyczy to także matek karmiących. Najzdrowsza jest kawa bez dodatków, czyli bez cukru i mleka. Wypijanie jednego espresso dziennie przynosi wymierne korzyści dla organizmu. Nie należy przesadzać z ilością wypijanych kaw, bo wprowadzamy do naszego organizmu kofeinę. Ważne jest, aby nie wypijać kawy w czasie stresu, ponieważ kawa oddziałuje na układ pokarmowy.
Nadużywając kawy można mieć także zaburzenia snu. Warto więc się wystrzegać picia kawy późnym wieczorem, bo może to spowodować kłopoty z zaśnięciem. Należy mieć też na uwadze, że kawa wypłukuje magnez w organizmie i dlatego wskazane jest regularne uzupełnianie jego zasobów.