Mity i fakty dotyczące bambusa
Narastające wątpliwości co do przydatności drzew bambusowych
Czy egzotyczny surowiec jakim jest bambus może stać się ciekawym rozwiązaniem medycznym? Czy może elementem wyposażenia wnętrz? W kręgu kultury zachodnioeuropejskiej wielu konsumentów musiało przekonać się do właściwości bambusa. Jako materiał, który wytwarzany jest z jednej z roślin drzewiastych daje póki co duże możliwości i szybko odrasta, dzięki czemu nie zabraknie go na całym świecie.
Coś więcej niż dąb czy buk
Bambus swoimi właściwościami przewyższa możliwości buku czy dębu. Dystansuje inne tworzywa choćby przy produkcji takiego asortymentu do kuchni, jak deski bambusowe do krojenia. Warto dodać, że to specjalny gatunek trawy, który posiada doskonałe właściwości umożliwiający tworzenie mniej tradycyjnych rozwiązań. Na rynku występują trzy rodzaje bambusa, tj. sklejany horyzontalnie i wertykalnie oraz skręcany. Każdy z nich powinien zostać dokładnie przebadany zanim trafi do ogólnej sprzedaży.
Stereotypy dotyczące bambusów
W publicznym obiegu krąży wiele mitów dotyczących właściwości bambusów. Przede wszystkim nie jest to drewno miękkie, a zdecydowanie jedno z najtwardszych z dostępnych gatunków. Ponadto bambus nie występuje tylko w jednej, jasnej barwie, a można go nabyć w wielu odcieniach i kolorach. Daje to większe pole manewru przy projektowaniu wnętrz. Ciekawą propozycją może być bambus tygrysi lub karmelowy. Stąd też np. kuchenne deski bambusowe mogą stanowić wyjątkową ozdobę.