Kawa dla sportowców – czy to dobry pomysł?

Zdawać by się mogło, że większość osób zastanawiając się nad pytaniem – „Czy sportowiec może pić kawę?” – pewnie odpowiedziałoby, że nie. Jednak czy rzeczywiście sportowcy powinni wykluczyć kawę ze swego menu? Dieta sportowca musi być dietą zaleconą przez dietetyka z uwagi na trenowaną dyscyplinę sportu. Kawa wcale nie musi być na liście produktów zakazanych. Warto wspomnieć tu o takich właściwościach kawy jak zmniejszanie zmęczenia, pobudzanie do koncentracji i wysiłku oraz podnoszenie ciśnienia krwi.

Dla sportowca to cenne wartości, dlatego kawa może im to zapewnić. Przekroczenie limitu kofeiny w organizmie, który mógłby oznaczać zażycie dopingu, jest w zasadzie niemożliwe. Oczywiście, co za dużo, to niezdrowo. Dlatego kawy nie pije się hektolitrami, bo poza pozytywnymi właściwościami dla organizmu, może też przynieść szereg negatywnych skutków. Dlatego warto sięgać po kawę przed czekającym organizm wysiłkiem. Wówczas opóźniamy moment, w którym organizm odczuje zmęczenie stanowiące barierę dla jego efektywności.

Aby mieć pewność, że kawa jest wskazana, należy uzgodnić to ze swoim dietetykiem. Zaleci on rodzaj kawy oraz dozwoloną ilość. Na pewno lepszym rozwiązaniem będzie kawa mielona, nie rozpuszczalna. Mielona nie wypłukuje tak bardzo magnezu z organizmu i nie doprowadza do odwodnienia. Jeżeli więc sportowiec ma wątpliwości,czy dzbanek do parzenia kawy powinien być atrybutem w jego domu, warto by poradził się eksperta, który wskaże mu pozytywy i negatywy tego niezwykłego napoju.