Młynek do kawy – czy to przeżytek?

Urządzenie do mielenia kawy, czyli popularnie zwany młynek zdaje się być dzisiaj przeżytkiem. W dobie wygodnego stylu życia i dostępności produktów w gotowej formie, nie wszyscy mają ochotę na dodatkowy wysiłek. W sklepach półki uginają się pod ciężarem różnorodnych kaw mielonych, które wystarczy zalać wrzątkiem i spożywać.

Kaw ziarnistych jest znacznie mniej. Jednakże są wciąż tacy kawosze, którzy cenią sobie przenikliwy aromat mielonych ziaren kaw, które zmieniają swoją formę w tradycyjnych młynkach. Pierwsze młynki były ręczne. Poruszało się korbką, która powodowała mielenie ziaren. Później nastała era młynków elektronicznych, w których wystarczyło nacisnąć jeden przycisk i ziarna się mieliły. Wciąż jeszcze można zakupić dowolny rodzaj młynka, którego zadaniem będzie przygotować ziarna kawy do zalania ich wrzątkiem.

Kawa zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren ma intensywny aromat i smak. Jest to ogromny atut dla miłośników kawy. Młynek do kawy we współczesnej kuchni doda niezwykłego uroku. Stanie się elementem wystroju wnętrz, który łączy wiele pokoleń. Kiedyś mielenie kawy było koniecznością, dzisiaj jest przyjemnością. Kawa, która została zmielona i zapakowana w słoik jako produkt na sprzedaż, nigdy nie będzie mogła się równać siłą aromatu ze świeżo zmielonymi ziarnami. Być może tam gdzie swoje miejsce mają ekspresy czy filtry do kawy, znajdzie też swoją przestrzeń tradycyjny młynek, który przywróci wspomnienia dawnych lat. Do czasu, gdy dom rodzinny pachniał niezwykłym kawowym aromatem.