O jakiej porze dnia nie zaleca się spożywania kawy?

Kawa wypijana o poranku urasta już do rangi symbolu. Tak dzieje się na całym świecie, że ludzie sięgają po dzbanek do parzenia kawy i pobudzają swój organizm do całkowitego przebudzenia. Oczywiście w wielu przypadkach na porannej kawie się nie kończy. Zdarza się jeszcze szereg okazji w ciągu dnia do tego, aby kawy się napić. Może to być przerwa w pracy lub zaplanowane spotkanie towarzyskie czy biznesowe. Kofeina wtedy po raz kolejny trafia do naszego ustroju. Kiedy należy powiedzieć stop i zaprzestać picia kawy?

Naukowe badania potwierdzają, że kawa działa pobudzająco, dlatego lepiej nie zażywać jej o późnych godzinach wieczornych, gdyż może mieć wpływ na sen. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że kofeina zamiast wyciszyć i nastroić organizm do wypoczynku, pobudzi go zaburzając jego naturalny rytm. Dlatego po kawę wieczorem i nocą sięgają osoby, które chcą utrzymać swój organizm w takim stanie, by odczuwał on senności. Dzieje się tak często, gdy się uczymy przed ważnym egzaminem lub jesteśmy obłożeni pracą, którą trzeba wykonać na wczoraj.

Jeżeli jednak nie chcemy zaburzać pracy naszego organizmu, wystrzegajmy się kawy wieczorem. Szczególnie stężona kawa sprawi, że zaśniemy z opóźnieniem. Efektem tego może być zmęczenie następnego dnia, gdyż organizm nie otrzymał takiej dawki snu, jakiej potrzebuje. Kofeina hamuje i opóźnia wzrost melatoniny, która jest odpowiedzialna za sen. Warto mieć to na uwadze, aby nasz organizm otrzymał potrzebną mu równowagę.