Tłusty czwartek – słodkie inspiracje

Sama myśl o tłustym czwartku powoduje przyspieszoną pracę ślinianek. To święto każdego łasucha. Istnieje też przekonanie, że ten jeden raz w roku można sobie pozwolić na pofolgowanie z zawartością cukru. Tradycyjnym wypiekiem na tłusty czwartek jest oczywiście pączek. To cudowne ciastko z charakterystyczną obwódką zawojowało serca kulinarnych smakoszy. Ten jeden raz w roku pączek jest prawdziwym króle, Cukiernie całkowicie skupiają na nim swoją uwagę i rezygnują z innych wypieków. Liczby zjadanych pączków w tłusty czwartek porażają.

Pączki można wykonać też w swojej własnej kuchni. Fantazja na temat pączku w zasadzie nie ma granic. Tradycyjne nadzienie owocowe możemy zastępować różnorodnymi masami. Tak np. można uzyskać pączki z nadzieniem adwokatowym, karmelowym, waniliowym i wiele, wiele innych. Aby zrównoważyć smak słodyczy warto wypić do tego tradycyjną czarną kawę. Wspomoże to trawienie a charakterystyczna goryczka stanie się swoistym bilansem dla intensywnej słodyczy pączka. A więc tego dnia filtry do kawy przepuszczają czarny napar, ukochane espresso, które w parze z pączkiem stanowić będzie zgrany duet.

Obok tradycyjnych pączków, których oczywiście nie może zabraknąć często też wypieka się chruściki, faworki lub donaty. Pamiętajmy, że tłusty czwartek nie jest każdego dnia – szkoda a może i całe szczęście – więc naprawdę można pozwolić sobie na odstępstwo od liczenia kalorii. Szczególnie dzieci uwielbiają ten dzień. Ale i wśród dorosłych są prawdziwe łasuchy.