W jaki sposób odnowić drewnianą deskę kuchenną?

Wiosenne porządki można zacząć od kuchni. Wszystkie znajdujące się tam produkty z drewna powinno się w odpowiedni sposób odnowić. W szczególności należy zadbać o deski drewniane, które służą do krojenia żywności.

Przywrócenie deski drewnianej do dobrego stanu

Zaniedbanie tego przyboru kuchennego może sprawić, że do naszych organizmów dostaną się groźne bakterie. Przez brak systematycznej pielęgnacji także jej wygląd może być fatalny i w pewnym momencie przestanie być zdatna do użytku.

Ponowne olejowanie deski

Zużyte już deski drewniane należy dokładnie osuszyć po każdym myciu. Jeśli wierzchnia warstwa jest przesiąknięta wilgocią, to potrzeba jej kilku dni, aby mogła być ponownie zdatna do użytku. Z tego też powodu najbardziej opłacalne jest ponowne jej olejowanie. Pierwszym krokiem jest dokładne wysuszenie deski. Następnie należy ją zeszlifować przy pomocy papieru ściernego. Większą skuteczność przyniesie użycie szlifierki mimośrodowej. W celu uzyskania gładkiej powierzchni trzeba ją zetrzeć ponownie papierem o wysokie gradacji.

Olej kokosowy najlepszym środkiem do konserwacji deski do krojenia

Jeśli nie posiadamy specjalistycznego oleju, który dozwolony jest do kontaktu z żywnością, to możemy zastosować olej kokosowy. Lekko podgrzany jest w stanie lepiej wnikać w głąb drewna. Należy go nanieść na deski drewniane za pomocą bawełnianej szmatki. W ten sposób zabezpieczone drewniane wyposażenie kuchni powinno schnąć przez dobę. Etap ten można powtórzyć jeszcze raz.