W jaki sposób wykonać własną drewnianą deskę do krojenia?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zrobić zgrabną deskę drewnianą z uchwytem? Najlepiej do tego użyć kawałka twardego gatunkowo drewna, może być to dębowa kantówka lub orzech amerykański.

Wykonanie deski kuchennej tradycyjnymi narzędziami i bez prądu

Z niego przy użyciu podstawowych narzędzi można wykroić odpowiednich rozmiarów kawałek. Następnie należy skorzystać z kątownika i struga, żeby zeszlifować wszystkie krawędzie, tak aby zniwelować wszelkie nierówności.

Zabezpieczenie deski w celu dopuszczenia jej do kontaktu z żywnością

Samodzielnie wykonywane deski drewniane należy przed użyciem w kuchni odpowiednio zakonserwować. Do tego konieczne będzie wysmarowanie jej wodoodpornym klejem, który dopuszczony jest do kontaktu z produktami spożywczymi. Po dokładnym nałożeniu substancji należy odczekać całą noc. Następnie można przystąpić do wykonania prostego uchwytu. Przy użyciu korby należy nawiercić odpowiedni otwór, aby pozbyć się w ten sposób większości materiału. Pozostałości można wybrać dłutem.

Jak nadać charakteru swojej desce?

Deski drewniane wykonane w domowych warunkach mogą stanowić formę ozdoby kuchennej. W tym celu warto nadać im odpowiedniego charakteru. W tym celu można opalić brzegi przy użyciu palnika. Kończąc wytwarzanie deski, warto ją raz jeszcze zeszlifować papierem ściernym. W celu zakonserwowania drewna kilkukrotnie pokrywamy ją mineralnym olejem, który jest przeznaczony do desek kuchennych. W ten uwydatnimy słoje i podbijemy kolor.