Dlaczego warto angażować dzieci w pracach domowych?

Pozwalanie dzieciom na pomoc w czynnościach domowych jest ważnym elementem integrujący rodzinę. Ponadto dziecko uczy się obowiązkowości, zaradności i zasad współpracy. Rolą rodzica jest pobudzanie samodzielności swojej pociechy tak, aby mógł on sobie poradzić, gdy dorośnie. Trzeba pamiętać, że za dziecko nie przeżyjemy życia, dlatego należy je uzbroić we wszystkie istotne umiejętności, które ułatwią mu funkcjonowanie.

Od rodzica nauka dziecka Jeżeli skrytykujemy dziecko na starcie może czynności kuchennych czy majsterkowania wymaga cierpliwości. Trzeba też pozwolić dziecku na popełnianie błędów. Nikt nie urodził się alfą i omegą, ale wiele jest w stanie się nauczyć. Jeżeli skrytykujemy dziecko na starcie to możemy zadziałać na zasadzie podciętych skrzydeł. Krytyka może zahamować motywację i zniechęcić dziecko do podjęcia kolejnych prób. Należy też dostosować poziom trudności danej czynności do wieku i możliwości dziecka. Należy te trudności stopniować i w miarę postępu poprzeczkę podnosić. Dziecko nim samodzielnie coś wykona obserwuje osobę, która jest dla niej wzorem do naśladowania.

Początkowo może patrzeć jak filiżanka z czajniczkiem jest ustawiana przez mamę na stole. Potem może samo ustawiać te naczynia, a na końcu nauczy się nimi posługiwać, czyli nalewać herbatę z czajniczka do filiżanki. Zbyt trudne zadanie na samym początku nauki może również stać się demotywujące dla dziecka. I co ważne należy chwalić nawet za małe sukcesy.