Ekspres do kawy – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów ekspresów do kawy. Można mieć nie lada dylemat jeśli planuje się zakup do swojego domu. Ekspres musi przede wszystkim spełniać funkcję zgodnie z oczekiwaniem. A potrzebą naczelną będzie tu smaczna i aromatyczna kawa na najwyższym poziomie.

Ekspres ciśnieniowy pozwala na zaparzenie kawy w postaci filiżanki. Bazą jest oczywiście espresso, które potem można przeistoczyć w inny rodzaj napoju kawowego. Ekspresy ciśnieniowe są także wyposażone w dyszę do spieniania mleka. Istnieją też ekspresy przelewowe, których działanie polega na przecedzeniu przez filtry do kawy naparu uzyskanego ze zmielonej kawy. Fusy kawy pozostają w filtrze a reszta naparu spływa do dzbanka. Takim sposobem uzyskujemy jednorazowo większą ilość kawy niż porcja jednej filiżanki.

Można też zakupić ekspres na kapsułki. Gotowe kapsułki zakupuje się w paczkach o różnych smakach i rodzajach. Jedna kapsułka oznacza porcję na jedną szklankę. Na kapsułce zaznaczona jest intensywność kawy jaką uzyskamy. Ekspres kolbowy polega na otrzymaniu naparu kawowego z ziaren kawy. Jest to propozycja dla wybornych kawoszy.

Można też wybrać kawiarkę, czyli ekspres niskociśnieniowy. Wówczas woda migruje z dolnej części kawiarki do górnej poprzez pojemnik z kawą i tak uzyskujemy napar. Jest to kawa pozbawiona pianki kawowej i charakteryzująca się innym rodzajem goryczki i kwasowości. Przy wyborze należy po prostu uwzględnić swój gust smakowy ale także koszt eksploatacji ekspresu, np. zakup kapsułek.